Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Çfarë ndodh nëse një i sëmurë me astmë preket nga virusi korona?

Njerëzit me astmë janë mësuar me ftohjet sezonale dhe me gripin, që përkeqësojnë gjendjen e tyre dhe shkaktojnë kollitje. Meqë virusi korona sulmon sistemin e frymëmarrjes, të prekurit nga astma tani …

A e dini se çfarë do të thotë vetë-izolimi dhe si zbatohet? 10 këshillat kryesore

Aktualisht, sipas informacioneve nga Ministria e punëve të brendshme, mbi 2 000 njerëz në vend kanë urdhër për vetë-izolim, ndërsa 390 kanë vendim për mbikëqyrje shëndetësore.

Eksperti turk: Koronavirusi nuk i kalon foshnjës gjatë shtatzënisë

Eksperti turk, Ahmet Zeki Isık tha që nuk ka ndonjë ndryshim midis grave shtatzëna dhe njerëzve të tjerë kur bëhet fjalë për rrezikun e infeksionit, si dhe sëmundjen që shkaktohet nga …

Covid-19/ A mund të infektohemi nga paratë?

Në një kohë kur globi është kapluar nga frika e koronavirusit, njerëzit, me të drejtë, kërkojnë të dinë nëse kartëmonedhat dhe monedhat janë transmetuese të rrezikshme të armikut vdekjeprurës. E thënë …

Cili është ilaçi japonez, që Kina thotë se lufton koronavirusin

Në një kohë kur ende nuk ka një trajtim specifik mjekësor apo vaksinë ndaj Covid-19, autoritetet mjekësore në Kinë deklaruan së fundmi se një ilaç i përdorur në Japoni për të …

Shkencëtarët kinezë: “Favipiravir”, ilaç efikas kundër virusit korona

Preparati kundër gripit “Favipiravir” (i njohur edhe si “Avigan” është treguar se klinikisht është efektiv gjatë trajtimit të të sëmurëve nga lloji i ri i koronavirusit, bëri të ditur shefi i …

Si kryhet testi për Covid-19

Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) sugjerojnë që të kontaktoni me mjekun nëse keni simptoma si kollë, probleme me frymëmarrjen, ethe dhe temperaturë