Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Ndiheni në ankth nga situata? Kjo këngë është vërtetuar që ul ankthin me 65 për qind

Kur dita (koha) bëhet shumë e ngarkuar, ju do donit të kishit një mundësi për të larguar stresin dhe ankthin. Një prej tyre është muzika qetësuese, por nuk vepron çdo lloj …

Alketa nuk ishte e vetmja! Edhe 2 shqiptarë të tjerë në Sanremo

Alketa Vejsiu nuk ishte shqiptarja e vetme në Sanremo. Nata e tretë e festivalit duket se iu besua stilistëve shqiptarëve sa i takon fustaneve të prezantueseve Georgina Rodriguez dhe Alketa Vejsiu.

Në vitin 2020 nuk do të ketë “Këngë Magjike”

Festivali i përvjetshëm i këngës “Kënga Magjike” do të mungojë në vitin 2020. Lajmin e bëri të ditur vetë producenti i spektaklit Ardit Gjebrea me anë të një postimi në llogarinë …

Lista e 50 Top Artistëve të vitit 2019-të

Një tjetër viti i ka ardhur fundi dhe klasifikimi i “The Top List” shënon plot 4 vite që nga koha kur është krijuar. Interesi i publikut për të votuar artistët e …

Atë që nisi Bethoven e përfundoi dikush tjetër

Inteligjenca artificiale do të përfundojë simfoninë e 10 të Bethovenit, që kishte mbetur e papërmbushur pas vdekjes së kompozitorit në vitin 1827. Ky të paktën është projekti ambicioz i Institutit të …

Çfarë pritet të ndodhë nesër në Festivalin e RTSH-së? Detaje nga finalja e madhe

Nesër është finalja e madhe e Festivalit të 58-të të RTSH-së. Mes 12 këngëtareve është emri i fituesit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Gara është e fortë, ka emocion duke qenë …

Pas disa dekadave mungesë, rikthehet në Festivalin e Këngës artistja e njohur

Festivali i 58-të i Këngës që do të ndezë motorrët e tij të enjten e 19 dhjetorit, do të jetë një prej eventeve më të mëdhenj të muzikës shqiptare në këto …