Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Tetovë: Është rritur numri i lexuesve, lexuesit më të mirë të vitit 2019 morën çmime (infografik)

Libra, mirënjohje dhe kuponë me të cilat do të kenë qasje falas në Bibliotekën e Tetovës u ndanë të hënën për 21 lexuesit më të mirë të këtij qyteti për vitin …

U ekspozuan për herë të parë shtatë dorëshkrime të Pjetër Bogdanit

Në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, është hapur një ekspozitë përkujtuese në nder të 330 vjetorit të vdekjes së Pjetër Bogdanit, ku për herë të parë janë paraqitur shtatë dorëshkrime të kësaj …

Naum Veqilharxhi, ideatori i alfabetit shqip dhe ideologu i parë i Rilindjes shqiptare

Naum Panajot Bredhi, i mbiquajtur Veqilharxhi, është pionieri i lëvizjes sonë kulturore patriotike të shekullit XIX. Ai është ideologu i parë i Rilindjes në Shqipëri, një nga ata që u hapën …

KEQPËRDORIMI I PUSHTETIT

Shoqëria shqiptare në Maqedoni assesi ta tejkalojë periudhën e tranzicionit sidomos në rrafshin politik, një e keqe kjo që dukshëm është reflektuar edhe në rrafshin e kulturës dhe arsimit. Amullia e …

Doli nga shtypi botimi i dytë i librit “E drejta kushtetuese”, nga profesori Jeton Shasivari

Këtyre ditëve nga Shtëpia Botuese “Furkan ISM” nga Shkupi, doli nga shtypi botimi i dytë i tekstit universitar: E drejta kushtetuese, i autorit Prof. Dr. Jeton Shasivari, profesor ordinar në lëmin …

Me programin ‘pa protokoll’ dhe në sallën plot, në Shkup u promovua libri i Zekerija Idrizit

Në hapësirat e Kuvendit të Komunës së Çairit, që ishte e mbushur në çdo skaj me dashamir të librit, u promovua libri i fundit i shkrimtarit Zekerija Idrizi “Bisedë shpirtëror me …