Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Festivali i filmit në Kanë shtyhet për në fund të qershorit

Festivali i filmit në Kanë nuk do të mbahet në muajin maj siç ishte planifikuar, kjo për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu kanë bërë të ditur organizatorët e kësaj ngjarje …

Atixheja nga “Honeyland” beson se jeta e saj me bletët do të fitojë çmimin “Oscar”

Fshati Bekirlija, i cili ndodhet në pjesën qendrore të Maqedonisë së Veriut, nuk është vetëm pjesë qendrore në aspektin gjeografik, por ky fshat ka fituar vëmendjen nga e mbarë bota kur bëhet fjalë për artin …

Lista e 9 filmave që duhet patjetër t’i shihni

Më 9 shkurt, do të zbulojmë se kush janë yjet me fat që do të marrin çmimet më prestigjoze në industrinë e filmit. Por derisa kjo datë të vijë, ju keni …

Filmi “1917”, pretendent kryesor për çmimin Oscar

Drama e filmit të luftës ”1917” nga kineasti Sam Mendes, ka marrë 10 kandidatura për çmimin Oscar duke e bërë atë një nga pretendentët më të mirë për çmimet e akademisë. …

Sonte për herë të 92-të do të ndahen çmimet Oskar, Maqedonia e nominuar me “Tokë mjalti”

Në Los Anxhelos sonte do të mbahet ndarja e 92-të e çmimeve Oskar, ndërsa më së shumti nominime, madje 11, ka filmi “Xhoker”, i regjisorit Tod Filips.

Parasite, filmi i parë i huaj që fiton Oscarin në kategorinë kryesore

Filmi jugkorean, Parasite ka fituar çmimin për filmin më të mirë këtë vit në Akademinë e Arteve dhe Shkencave në Shtetet e Bashkuara, duke u bërë filmi i parë që nuk …

Ekipi i “Toka e Mjaltit”: Nuk fituam Oskar, por jemi plotësisht të vetëdijshëm për madhështinë e këtij filmi

Krahas asaj se, “Toka e Mjaltit” nuk fitoi Oskar, jemi plotësisht të vetëdijshëm për madhështinë e këtij filmi, për rendësinë e mesazhit që e transmeton, për fuqinë e tregimeve të pafundme …

Më 15 qershor do të publikohet dokumentari kushtuar aktorit Bekim Fehmiu

Dokumentari kushtuar 10-vjetorit të ikjes nga jeta të aktorit Bekim Fehmiu do të lansohet me 15 qershor, në ditën e largimit të aktorit nga kjo botë. Ekipi i filmit dokumentar “Bekim …

Shtyhet premiera e James Bondit të ri për në nëntor shkaku i koronavirusit

Lansimi global i filmit të ri të James Bondit, “No Time to Die”, do të shtyhet për muajin nëntor, nga prilli kur ishte planifikuar, kanë thënë producentët të mërkurën, dhe arsye …