Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Amir Or, fitues i çmimit kryesor të festivalit Mbrëmjet Strugane të Poezisë

Autori izraelit, Amir Or, është fituesi i sivjetmë i çmimit kryesor të festivalit Mbrëmjet Strugane të Poezisë, “Kurora e Artë”.  Ky vendim, sipas traditës së këtij festivali, shpallet nga Këshilli  Drejtues …

Festivali i filmit në Kanë shtyhet për në fund të qershorit

Festivali i filmit në Kanë nuk do të mbahet në muajin maj siç ishte planifikuar, kjo për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu kanë bërë të ditur organizatorët e kësaj ngjarje …

Shkodër, hapet ekspozita me fotografi “Göbeklitepe-njeriu dhe jeta”

Nën kujdesin e Institutit “Yunus Emre” Shkodër është hapur ekspozita me fotografi me temë “Göbeklitepe-njeriu dhe jeta ”, ku do të pasqyrohen pamje të trashëgimisë historike të këtij tempulli në Turqi.

Premiera e dokumentarit për aktorin Bekim Fehmiu më 15 qershor në Prizren

Premiera e dokumentarit i cili ka filluar xhirimet në mes të janarit të këtij viti për aktorin e mirënjohur Bekim Fehmiu do të jepet më 15 qershor të këtij viti në …

Ndiheni në ankth nga situata? Kjo këngë është vërtetuar që ul ankthin me 65 për qind

Kur dita (koha) bëhet shumë e ngarkuar, ju do donit të kishit një mundësi për të larguar stresin dhe ankthin. Një prej tyre është muzika qetësuese, por nuk vepron çdo lloj …

Frikacaku

Nëse frikacaku do të shkonte në drejtim të armiqve me të njëjtën shpejtësi me të cilën ia mbath, do t’i lemeriste. Niccolò Tommaseo, eseist Italian.