Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Kërkesa globale e kerozinës për avionët mund të bie deri në 70 për qind

Ekspertët parashikojnë se kërkesa globale e kerozinës për avionët mund të shënojë rënie dramatike ndoshta deri në 70 për qind, veçanërisht në tremujorin e dytë të vitit 2020 pasi gjithnjë e …

Nordex pret rritje të shitjes, por paralajmëron për rrezikun e COVID-19

Prodhuesi gjerman i turbinave me erë, Nordex Group, pret një rritje të dukshme të shitjeve dhe një rritje të mëtejshme të fitimit operativ për vitin 2020, megjithëse paralajmëroi për rreziqet e …

Teksasi planifikon frenimin më të madh të prodhimit të naftës që nga 1972

Rregullatori shtetëror i naftës në Teksas të SHBA-ve shqyrton frenimin e prodhimit të naftës së papërpunuar për herë të parë në gjysmë shekulli në përpjekje për të parandaluar rënien dramatike të …

BE-ja shënon deficit tregtar prej 2.8 miliardë dollarë në janar

Deficiti i tregtisë së jashtme të Bashkimit Evropian shënoi rënie prej 2.6 miliardë euro (2.8 miliardë dollarë) në janar, krahasuar me 3.7 miliardë euro (4 miliardë dollarë) sa ishte në të …

Kompanitë, pa vlerësime për dëmet nga koronavirusi

Kompanitë ende nuk mund të vlerësojnë dëmet e shkaktuara nga përhapja e koronavirusit, thonë nga Oda Ekonomike, pas një ankete të kryer në 115 ndërmarrje mikro, të vogla, të mesme dhe …

Carovska i prezantoi masat e Qeverisë për mbështetje të sektorit ekonomik

Zv/kryeministrja për Çështje Ekonomike, Milla Carovska, në konferencë për shtyp i prezantoi masat e Qeverisë për të mbështetur sektorin ekonomik në vend, njofton 10minuta.mk

RMV, këto janë gjitha masat ekonomike që u miratuan nga Qeveria dhe Banka Popullore për kompanitë

Qeveria e Bankës Popullore me set inicial të masave për kompanitë e prekura të Maqedonisë: kredi pa interes prej 3 deri 30 mijë euro, kontribute të subvencionuara për të punësuarit, normë …