Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Turqia ndërpret fluturimet edhe me 46 vende të tjera

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës së Turqisë ka njoftuar se në kuadër të masave kundër koronavirusit të ri (Covid-19) sot ka ndërprerë fluturimet edhe me 46 vende të tjera, transmeton Anadolu …

​Ismaili: Mungesa e testeve në kufij ka sjellë shumë raste me coronavirus në Kosovë

Ish-ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili ka shprehur shqetësimin për shkak të mungesës së testimeve masive për të parandaluar përhapjen e coronavirusit Covid-19, duke thënë se neglizhenca e institucioneve mund të jetë …

Zaev: Pagë minimale për kryeministrin, administratën dhe gjykatësit, për qytetarët dhe firmat mbështetje financiare

Të gjithë funksionarët në muajin prill dhe maj do të marrin pagë minimale prej 14.500 denarë (deputetë, kryeministër, zëvendëskryeministra, ministra, udhëheqës të sektorëve, gjykatës dhe prokurorë), ndërsa kryetarët dhe anëtarët e …

Punonjësit sirianë të shëndetësisë thirrje popullatës të qëndrojë në shtëpi

Punonjësit sirianë të shëndetësisë që operojnë në rajonet e operacioneve “Dega e Ullirit” dhe “Mburoja e Eufratit” në veri të Sirisë duke ecur me pankarta në duar në rrugët e rajonit …

Rusia dërgon ekspertë dhe pajisje mjekësore në Itali në luftën kundër Covid-19

Rusia ka dërguar një ekip ekspertësh dhe pajisje mjekësore në Itali ku 4.825 persona kanë vdekur nga koronavirusi i ri (Covid-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Anullohet Met Gala 2020

Javën e kaluar, Muzeu Metropolitan i Artit në New York u mbyll përkohësisht pas shqetësimit të shkaktuar nga koronavirusi. Tani, edhe Met Gala 2020 do të shtyhet.

Ky çift spanjoll u martua në ballkon sepse dasma iu anullua prej pandemisë

Pasi një vit planifikim, gjithçka shkoi për dreq: lule të freskëta që dekoronin ambientin, karta me emrat e 190 të ftuarve dhe fustani i qepur në perfeksionin për nusen. Alba Diaz …