Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Shqipëri, rritet në 3 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka njoftuar se në Shqipëri ka ndërruar jetë edhe një tjetër pacient i konfirmuar me koronavirusin e ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të të …

Udhëheqësi suprem nuk pranon ndihmën amerikane – thotë se coronavirusi është “helm” i krijuar për të vrarë iranianët

Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, shtyu një teori konspirative të dielën, duke refuzuar mundësinë e çdo ndihme amerikane mes shpërthimit të coronavirusit dhe duke sugjeruar se virusi ishte një …

Kroaci, nga tërmeti i fuqishëm janë dëmtuar zyrat e agjencisë së lajmeve Hina

Ndërtesa ku janë të vendosura zyrat e agjencisë kroate të lajmeve Hina në qendër të Zagrebit është dëmtuar rëndë nga tërmeti i fuqishëm që ndodhi sot në Zagreb.

Abazi: LDK ka filluar fushatë kundër Qeverisë Kurti në pajtim të plotë me PDK-në

Zëvendëskryeministri i Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Haki Abazi, ka reaguar pas mocionit të mosbesimit, duke thënë se është pikërisht LDK-ja, partneri i koalicionit qeverisës, që ka nisur fushatën kundër …

Qytetarët e Maqedonisë mbështesin aplikimin e orës policore

Qytetarët vlerësojnë se aplikimi i orës policore si masë për të kufizuar lëvizjen është hap pozitiv dhe duhet të respektohet. Në anketën e “Alsat”, qytetarët vlerësojnë se ky vendim është në …

Thaçi e Kurti nuk arrijnë marrëveshje për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme pas situatës së krijuar me Covid-19

Nuk ka marrëveshje e as dakordim në parim në mes presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrit Albin Kurti rreth shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme si masë për të përballuar situatën …

Shekerinska: Armata përfshihet në mbështetje të institucioneve në luftën kundër Covid-19

“Armata do të përfshihet drejtpërdrejt në mbështetjen e të gjitha institucioneve shtetërore në ballafaqimin me pasojat e koronavirusit dhe do të jetë në ballë të mbrojtjes së shëndetit të qytetarëve kudo …