Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Francë, numri i vdekjeve nga COVID-19 arrin në 674

Numri i personave që kanë humbur jetën në Francë nga koronavirusi i ri (COVID-19) u rrit në 674, në kohën kur vendi ende është duke luftuar sëmundjen në ditën e gjashtë …

RMV, prej sot 14 punkte për testim për koronavirus

Prej sot nisin të funksionojnë gjithsej 14 pika për marrjen e materialeve dhe mostrave për testim nga koronavirusi në territorin e shtetit. Në Shkup pikat do të jenë në poliklinikat “Çair” …

Policia e Kosovës njofton për 15 raste të mosrespektimit të urdhrit për mbylljen e bizneseve

Policia e Kosovës ka raportuar për 15 raste për “mosveprim sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë” në të gjithë vendin, ose pronarë biznesesh të cilët nuk e kanë respektuar urdhrin e qeverisë …

A e dini se çfarë do të thotë vetë-izolimi dhe si zbatohet? 10 këshillat kryesore

Aktualisht, sipas informacioneve nga Ministria e punëve të brendshme, mbi 2 000 njerëz në vend kanë urdhër për vetë-izolim, ndërsa 390 kanë vendim për mbikëqyrje shëndetësore.

Kryeministri japonez paralajmëron shtyrjen e Lojërave Olimpike

Ndërsa bota vazhdon të luftojë me pandeminë e koronavirusit, kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, të hënën nuk përjashtoi mundësinë e shtyrjes të Lojërave Olimpike të vitit 2020.

RMV në orë policore deri në ora 06:00, ja kush do të mund të lëvize lirshëm

Nga ora 21:00 deri në 06:00 askush përveç të sëmurëve, pjesëtarëve të policisë, armatës, zjarrfikësit dhe atyre të higjienës komunale nuk do të mund të lëvizin në asnjë qytet të territorit …