Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Filipçe: Prej sot edhe 14 qendra për testim nga koronavirusi

“Mbrëmë ka nderuar jetë pacienti i moshës 63 vjeçe nga Dibra, të cilit mbrëmë iu keqësua gjendja shëndetësore. Pacientët të cilët paraprakisht kanë pasur probleme me organet respiratorë janë më të …

Si do të përfundojë pandemia e koronavirusit?

Pandemia e koronavirusit mund të përfundojë me tre skenarë të mundshëm: nëse njerëzit bëhen imunë ndaj virusit, nëse zhvillohet një vaksinë, ose nëse virusi pëson mutacion dhe humb fuqinë e tij …

Mickoski kundër masave të propozuar nga Zaevi, funksionarët shtetëror të heqin dorë nga pagat e tyre

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski kritikoi masat e propozuara dje nga oponenti i tij politik, Zoran Zaev. Ai kërkoi nga funksionarët shtetëror, veçanërisht ato qeveritar dhe të profilizuar si ato që …

RMV, antibiotiku që përdoret kundër virusit korona “Sumamed” do të jepet vetëm me recetë

Antibiotiku “Sumamed” (azitromicin) është tërhequr nga shitja në tregun e lirë në vend dhe do të mund të merret vetëm me recetë nga Fondi i Sigurimeve Shëndetësore, thonë burime nga Ministria …

Shqipëri, rritet në 104 numri i rasteve me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka njoftuar se me konfirmimin e 15 rasteve të reja, numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Shqipëri është rritur në 104, përfshirë …

Alternativa: Të mos preken rrogat e punëtorëve, pagë minimale për funksionarët

Subjekti politik Alternativa thotë se po i përcjell me kujdes zhvillimet politike dhe masat që ndërmerren për tejkalimin e krizës që është shkaktuar nga virusi COVID 19.