Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Shënohen 74 raste të mos respektimit të orës policore

Prej mbrëmjes së djeshme në vendin tonë filloi kufizimi i lëvizjes prej orës 21:00 deri në ora 06:00 të mëngjesi. Sipas të dhënave të fundit të siguruara nga Alsat, organet shtetërore …

Shqipëri, rritet në 5 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka njoftuar se në Shqipëri ka ndërruar jetë edhe një tjetër pacient i konfirmuar me koronavirusin e ri (COVID-19), duke e rritur numrin e përgjithshëm …

Covid-19, rreth 7 mijë teste pritet të vijnë këtë javë në Kosovë

Rreth 7 mijë teste të reja që shërbejnë për të testuar pacientët që dyshohen se janë infektuar me coronavirus (COVID-19), pritet të arrijnë në Kosovë këtë javë.

RMV, Qeveria do të futet në borxh 580 milionë euro për të menaxhuar situatën me virusin korona

Ministrja e Financave, Nina Angellovska ka informuar se Qeveria këtë javë do të sigurojë mbi 580 milionë euro nga bankat e huaja, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Banka Botërore për qëndrueshmërinë …

Pezullohen lutjet në Al-Aksa për shkak të koronavirusit

Në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri (COVID-19), Këshilli Vakëfeve Islame në Kuds ka njoftuar mbrëmë se janë pezulluar lutjet dhe falja e namazit në kompleksin e xhamisë …

Turkish Airlines pezullon të gjitha fluturimet ndërkombëtare, përveç 5 drejtimeve

Kompania ajrore turke “Turkish Airlines” ka pezulluar të gjitha fluturimet ndërkombëtare nga 27 marsi deri më 17 prill, duke përjashtuar pesë drejtime, transmeton Anadolu Agency (AA).

Francë, numri i vdekjeve nga COVID-19 arrin në 674

Numri i personave që kanë humbur jetën në Francë nga koronavirusi i ri (COVID-19) u rrit në 674, në kohën kur vendi ende është duke luftuar sëmundjen në ditën e gjashtë …

RMV, prej sot 14 punkte për testim për koronavirus

Prej sot nisin të funksionojnë gjithsej 14 pika për marrjen e materialeve dhe mostrave për testim nga koronavirusi në territorin e shtetit. Në Shkup pikat do të jenë në poliklinikat “Çair” …