Prej sot ka hyrë në fuqi ndalesa për lëvizje në malet e RMV-së, gjobat prej 1.500 deri në 2.000 euro

Për shkak të rritjes së rrezikshmërisë nga zjarret në hapësirë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave *MBPEU) ka miratuar vendim për të ndaluar lëvizjen nëpër mal dhe tokë malore …

RMV, 36 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1117 të infektuar, 3 të vdekur

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 36 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton 10minuta.mk. Me …

Qeveria e RMV-së miratoi dekret: Përmbaruesit nuk do të kryejnë pagesa të detyruara deri më 30 qershor

Qeveria në seancën e 27-të ka miratuar dekret me fuqi ligjore për ndalimin e zbatimit të Ligjit për Përmbarim, me të cilën ndalohet përmbarimi nga ana e përmbaruesve deri më 30 …

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t’i vihen në dispozicion Shqipërisë në luftën kundër koronavirusit, transmeton Anadolu …

Turqia kërkon dënime të përjetshme për vrasjen e Khashoggit

Prokurorët turq sot kërkuan dënime të rënda të përjetshme për 18 të akuzuar në vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Mbretërisë në Stamboll.

Numri i të prekurve nga coronavirusi në botë shkon në mbi 400 mijë

Numri i rasteve të konfirmuara nga coronavirusi në të gjithë botën ka shkuar mbi 400,000, sipas statistikave globale të Universitetit John Hopkins, ndërsa numri i të vdekurve shënon 18, 227.

Zvicra kundër rrëzimit të Qeverisë Kurti, kërkon unitet mes udhëheqësve

Ambasada e Zvicrës në Kosovë u ka bërë thirrje partnerëve të koalicionit qeverisës që t’i kapërcejnë mosmarrëveshjet e brendshme dhe të ndërtojnë besimin, në mënyrë që të vazhdojnë me zbatimin e …

Kosovë, nesër mbahet seancë parlamentare për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë

Kryesia e Kuvendit të Kosovës me katër vota pro dhe dy kundër ka vendosur që nesër në ora 11 të mbahet seance plenare me të vetmen pikë të rendit të ditës, …

Maqedonia dhe Shqipëria marrin PO-në për negociatat/ Ministri gjerman i Evropës: Urime për Tiranën dhe Shkupin, është e merituar

Këshilli i ministrave të BE-së për çështjet evropiane dha sot Po-në për çeljen e negociatave të BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Shumë i kënaqur që vendet anëtare të BE-së …

12 raste të reja me virusin korona në RMV, gjithsej 148 persona të infektuar

Ministria e Shëndetësisë në kumtesën e orës 12:30 informoi se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë shënuar edhe 12 raste të reja të virusit korona, me çka …

Sot fillon orari i ri për transportin publik, pas ndryshimeve të Qeverisë për orën policore

Ora policore përveç ndryshimit të orarit për qarkullimin e trenave, ka shkaktuar edhe ndryshimin e orarit për linjat e autobusit brenda Shkupit, pas ndryshimit të fundit të orës policore nga Qeveria e …

Thaçi e dërgon në Kushtetuese vendimin e Qeverisë për kufizim të lëvizjes së qytetarëve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese vendimin e djeshëm të Qeverisë për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve.