0 Comments

Së paku 2.182 persona kanë vdekur në Spanjë nga COVID-19 dhe 33.089 raste janë konfirmuar deri më tani, sipas të dhënave zyrtare të lëshuara sot.

Gjatë 24 orëve të fundit, vendi ka regjistruar 462 persona të vdekur dhe rreth 4.500 raste të reja të konfirmuara. Mbi 2.300 njerëz tani janë në njësi të kujdesit intensiv, ndërsa 3.355 janë rikuperuar.

Të hënën, një zëdhënës i qeverisë konfirmoi se rreth 12 për qind (3,910) e të gjitha rasteve të konfirmuara janë zbuluar në punëtorët e kujdesit shëndetësor të vendit.

Gjatë fundjavës, në Madrid, i cili ka regjistruar mbi 1.200 vdekje tashmë, spitalet ishin afër kolapsit. Në të paktën një spital, pacientët janë mjekuar në dysheme dhe në korridore, sipas të përditshmes spanjolle El Mundo.

Një spital i stilit ushtarak në qendrën kryesore të konferencave të Madridit IFEMA është duke u ngritur për të mbajtur deri në 5.000 shtretër. Të dielën, ai filloi të priste pacientët e saj të parë dhe filloi të sjellë profesionistë të kujdesit shëndetësor në baza vullnetare.

Autoritetet po përpiqen të krijojnë spitale të ngjashme në gjithë vendin.

Të dielën, kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi se bllokimi në Spanjë do të zgjatet deri së paku më 11 prill.

Përhapja e COVID-19, që filloi në Wuhan, Kinë, është shpallur pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Author

admin@10minuta.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *